Dökme demirin inanılmaz ısı tutma ve ısıyı homojen dağıtma özelliği sayesinde, çıtır çıtır kızarmış etleri, lezzetli kavrulmuş sebzeleri veya mükemmel bir ekmeği pişirmenin daha iyi bir yolu yoktur.

Döküm tencere ve tavalar ısı iletimi bakımından, topraktan yapılan pişmiş kaplar yani güveçler ile dökme demirden üretilen ürünler oldukça paralellik gösterir. Hammadde bakımından farklılık gösterseler de, ısıyı eşit dağıtmalarından ve buharı iç haznelerinde barındırarak, su buharı dolaşımını sağlaması açısından döküm tencere ve tavalarda pişen yemeklerin lezzeti ile güveçlerde pişen yemeklerin lezzeti oldukça benzerdir. Geleneksel güveç mantığının modernize edilmiş ve üzeri hammaddesi cam yani toprak olan emaye ile kaplanmış haline dökme demirden yapılan mutfak gereçleri denilmesi çok da yanlış bir tabir sayılmaz.

Kaplama malzemesi olarak kullanılan emayenin antibakteriyel, asit ve korozyon dayanımı yüksek, kanserojen katkı maddesi içermeyen ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı harika bir ısı iletkeni olmasından dolayı Pot Art döküm tencere ve tavalar ile pişirilen yemekler çok daha lezzetlidir.

Pot Art markası ile üretilen döküm tencerelerde, kapak yüzey alanı genişletilerek kapağa çarpan su buharının alanı arttırılmıştır. Basıncın etkisi ile dışarı çıkma eğiliminde olan yemek buharını, döküm tencere içerisinde muhafaza edebilmek ve aynı zamanda oluşan bu su buharının tekrar su damlacıkları ile dönüşümünün sağlayabilmek için kapak iç yüzeye ince çizgiler konumlandırılmıştır. Bu sayede Pot Art döküm tencerenizin içerisindeki yemek kendi buharı ile pişerek, aroma ve mineral kaybını düşük seviyede tutar. Bu sayede yemekleriniz daha lezzetli pişer.